Sul on maailmale midagi öelda? Tahad, et teised näeksid su lugusid, pilte või videoid? Saada kõik aadressile noortehaal@delfi.ee või saada läbi veebi!
Toimetaja vaatab saadetud materjalid läbi ja silmapaistvamad ilmuvad Noorte hääles.

Tüdruku mure: Seksiisu puudub... Kas on mingit imepilli, mis seda tõstaks?

 (29)

Tüdruku mure: Seksiisu puudub... Kas on mingit imepilli, mis seda tõstaks?
Foto: Panthermedia, Scanpix

Tüdruku mure: Tere, mul on selline probleem, et mul pole seksiisu. Oleme poisiga kaks aastat koos olnud, meil on palju ühist ja lahku küll minna ei tahaks. Veedame suurema osa päevast koos. Tunnen end õhtuti väsinuna ja ega ma kellegi teisega ka seksida ei tahaks. Kas on mingit imepilli, mis seksiisu tõstaks?

Loe veel


Vastab Amori nõustaja:
Seksiisu ehk libiido ehk iha tõstmiseks “imepilli” kahjuks olemas ei ole. Iha mõjutavad väga paljud tegurid ning iha muutub elu jooksul ja suhte erinevates faasides märkimisväärselt. Erinevatel eluetappidel tõusevad esiplaanile erinevad moodused oma soojade tunnete väljendamiseks, lisaks seksile ka näiteks puudutused, avameelsed vestlused, lihtsalt koosolemine jne. On väga tavaline, et suhte alguses on iha kõrge ning vahekorras soovitakse olla lausa iga päev või mitu korda päevas. Suhte arenedes vahekordade sagedus tihtipeale väheneb. See on igati normaalne ja ei tähenda tingimata seksuaalelu kvaliteedi langust. Võib isegi juhtuda, et süveneb lähedustunne ja hingeline side. Ei ole olemas niisugust asja nagu “normaalne vahekorra sagedus” – see on iga inimese ja paari jaoks erinev. Mõne paari jaoks on normaalne olla vahekorras iga päev, mõne paari jaoks piisab täiesti ühest korrast kuus – kusjuures mõlemad paarid võivad olla oma seksuaaleluga väga rahul. Probleem võib tekkida siis, kui partnerite ettekujutus vahekordade sagedusest on väga erinev. Lisaks suhte normaalsetele arengutele võivad seksuaaliha mõjutada ka mitmed muud tegurid: omavaheline läbisaamine ja tülid, perekondlik olukord (nt väikesed lapsed, rahalised probleemid), tervisehädad (mitmed kroonilised haigused ja nende raviks tarvitatavad ravimid), ületöötamine ja väsimus, keha muutused seoses näiteks vananemise ja rasedusega ning sellest tulenev ebakindlus oma välimuse suhtes, varasemad seksuaalkogemused, uskumused naise rolli ja seksuaalsuse kohta jne. Väga oluline on siinkohal omavaheline avameelne suhtlus – missugused on partnerite ootused suguelu sagedusele, mida saaksid partnerid omalt poolt teha, et oma ootusi teineteisega rohkem vastavusse viia jne. Neil teemadel vestlemiseks on oluline rahulik ja segamatu õhkkond, vältida tuleks süüdistavat tooni ja keskenduma peaks mina-sõnumitele (“mina soovin…”, mina tunnen…”). Mitmed lahkarvamused lahenevad oma tunnetest ja vajadustest rääkides. Koos on võimalik leida lahendusi, kuidas jagada näiteks koduseid töid sel moel, et üks osapool ei peaks pidevat väsimust tundma, missuguseid tegevusi võiks koos ette võtta, et omavahelist lähedust ja romantilisi tundeid jälle süvendada ning sel moel suurendada mõlema partneri rahulolu seksuaaleluga. Kui tundub, et omal käel avameelne suhtlus ei laabu või ei õnnestu sel moel probleemi lahendada, võib alati pöörduda paariterapeudi või seksuaalnõustaja vastuvõtule. Tema saab vajadusel esitada täiendavaid küsimusi ning vajadusel anda täpsemaid soovitusi.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare