Sul on maailmale midagi öelda? Tahad, et teised näeksid su lugusid, pilte või videoid? Saada kõik aadressile noortehaal@delfi.ee või saada läbi veebi! Toimetaja vaatab saadetud materjalid läbi ja silmapaistvamad ilmuvad Noorte hääles.
Igale murele on lahendus. Nii ka sinu
omale. Dr Noormann, on Sind ja Su
sõpru nõus aitama, olgu põhjuseks
logisev armastus, seksimured või suhted
vanemate ja õpetajatega. Sina küsi, Dr Noormann vastab.

Tahan lauljaks saada, aga ema hävitas mu enesekindluse

Dr. Noormann
                 
Tahan lauljaks saada, aga ema hävitas mu enesekindluse
Scanpix

Mure: Tere, mul on selline mure et olen kaotanud oma enesekindluse. Ma tahaksin nii väga saada lauljaks aga mu ema koguaeg ütleb mulle et olen hulluks läinud ja minust ei saa mitte kunagi lauljat, see on röövinud absoluutselt kogu mu enesekindluse, ma ei suuda enam laule kirjutada ning vahepeal isegi nutan sest kardan et ta ei lase mul oma unistust täide viia. Igatahes olen nõus minema läbi jää ka tule et oma unistused täita. Kuidas saada oma enesekindlus tagasi et oma unistuse täita?
Kelli, 13

Dr Noormann:
 
Millest see enesekindlus koosneda võib? Kindlasti oma tõest, usust või veendumusest. Sinu puhul siis veendumusest oma lauljavõimetesse. Teiseks võimekuses oma jõus oma veendumuste õigsuse eest seista. Sinu puhul siis diskussioonid ja vaidlused emaga Sinu andekuse teemal. Kolmandaks tahtejõus ja tahte püsivuses oma eesmärkide nimel tegutseda. Sinu puhul siis  laulude kirjutamise ja lauluharjutuste jätkamises. Ja võib-olla kolme eelmist kokkuvõtva tegurina suutlikkuses üle olla teiste mõjutustest, arvamustest, hinnangutest, kommentaaridest, ilkumisest, solvangutest. Kui rünnatakse inimese enesekindlust, siis vaevalt, et kõiki neid komponente korraga. Kasulik on märgata, millise kallale on mindud. Selge see, et kõik neli on omavahelseotud ja ühe ründamine mõjutab ka teisi. Kuid enesekindluse eest seistes, enesekindlust taastades  või enesekindlust luues tuleb märgata ja tegeleda kõigiga neist. Nii et 1) oma Tõde (veendumus);  2) oma tõe Kaitsmine; 3) oma tõe nimel tegutsemise Tahte jõud ja püsivus; 4) immuunsus pahatahtliku ilkumise suhtes.
Teine asi on muidugi ka selles, et enesekindlus iseendast ei tohiks loll ja jäärapäine olla. Nii et konstruktiivne kriitika pole alati rünnak enesekindlusele.

Vastab dr Noormann
Eesti kaart
armastus
Foto on illustreeriv
Mure: Tere Dr.Noormann, Tutvusin umbes kuu aega tagasi Eestis ühe toreda neiuga. Neiu ise elab Rumeenias. Need paar päeva mil ta Eestis viibis olid meil koos väga toredad ja lõbu täis ning lõpuks ma armusin temasse. Ma olen käinud ennem ka 2 tüdrukuga, aga sellist tunnet nagu mul koos temaga oli, ei ole kellegi teisega mul olnud. Tema lahkumisest saati oleme suhelnud sotsiaalmeedia võrgustike läbi ning helistame üksteisele iga päev läbi skype-i. Umbes nädal peale tema lahkumist oli igatsus nii suur, et avaldasin talle oma tundeid ning sain teada, et neiu tunneb sama ka minu vastu. Ma olen sellest arusaanud, et meie suhe osutub võimatuks, sest arvatavasti leiab neiu noormehe Rumeeniast ja unustab minu ning see paneb iga õhtu vesistama. Juba pikemat aega on mu suurim soov olnud teda uuesti silmast silma näha.
Mida ma peaksin tegema? Ott, 14.Mida teha, kui esimese armastuse tunne on võimas, kuid suhe praktiliselt võimatu ja tulevik suure tõenäosusega ebareaalne?
Sa pead selle tunde üle elama nii ilusana, kui ta sulle praegu on. On täitsa kindel, et see ei unune ja on meeles ka kõrges vanuses. Sama kindel on see, et koged oma elus veel teisigi suuri tundeid ja võib olla just mõni neist hakkab sulle tunduma selle õige ja esimesena. Aga oma tunnete koolitamise nimel pead olema truu oma tunnete lätetele. Mitte sellele tüdrukule, vaid just tundele iseendas. Et ei unusta seda, et ei salga maha, ei tunnista nooruserumaluseks, ei vihka seda.
Sinul pole seda kerge mõista, kuid elutarkus ütleb, et Sinu armastus muutub peagi kaotusvaluks ja see tüdruk sinu mälestustes aina kaunimaks ja paremaks. Elu paratamatusi tundes on isegi hea, et sinu tunnetesse sekkus saatus selle tunde kõrghetkel – sellest ilusast, puhtast tundest saab sinu tunneteideaal. Mitte tüdruku ideaal, vaid just sinu tunnete ideaalsuse mõõdupuu – sa hakkadki otsima samasugust puhast ja ilusat tunnet iseendas võimalikes uutes suhetes. See ongi praktiliselt inimese tunnetekool või hingekool.