Sul on maailmale midagi öelda? Tahad, et teised näeksid su lugusid, pilte või videoid? Saada kõik aadressile noortehaal@delfi.ee või saada läbi veebi!
Toimetaja vaatab saadetud materjalid läbi ja silmapaistvamad ilmuvad Noorte hääles.

Algasid XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään“ eelproovidLaulupidu 2014 Aja puudutus
LaulupiduFoto: Eero Vabamägi

Kõigis Eesti maakondades on alanud suvise noorte laulu- ja tantsupeo eelproovid. Mai lõpuni toimub ühtekokku 487 eelproovi. Selle aja jooksul teevad laulu- ja tantsupeo üldjuhid tervele Eestile peale kaks tiiru.

Laulupeoks valmistujad harjutavad koos juhendajatega läbi 44 laulu ja orkestriteost. Mahuka kava tõttu tehakse üldjuhul kõikides liikides kaks eelproovi. Laulupeo üldjuhile Heli Jürgensonile algas eelproovide maraton Viljandis, kus vaatamata pikale harjutuspäevale kostus noorte seast vaid positiivset „Hästi hea energiaga lauldakse ja ettevalmistus on olnud hea. Esimese kogemuse põhjal ütleksin, et Kadri Voorandi laul “Elu on lootus ja loomine” on noorte üks lemmikutest”, ütles Jürgenson. “Saalis olles ma tundsin, et nii noorte lauljate kui ka dirigentide vahel on selline lahe energia”, lisas ta. Heli Jürgenson ütles ka, et viimased kuud lihvitakse kõvasti muusikalisi nüansse, sest suvine pidu ei ole enam anonüümsete lauljate kontsert vaid igaühe südameasi.

Tantsupeo eelproovides tantsitakse üheskoos läbi 22 tantsu. Tantsupeo pealavastaja Margus Toomla sõnul on eelproovid selleks, et vaadata, kuidas siiani tantse õpitud on. „Läheme rühmadele külla, vaatame õpitu üle ja anname igale rühmale vajadusel näpunäiteid ja juhtnööre, kuidas õppeprotsessiga jätkata“, selgitas Toomla. Tema sõnul saavad eelproovides tantsud selgeks nii nagu neid suvel tantsupeo etendustel vaja läheb. „Tantsupeo ettevalmistusprotsessis kohtuvad tantsujuhtide ja tantsuõpetajate kogemused laste ja noorte tantsulustiga, väga oluline osa on just laste, noorte ja õpetajate julgustamine”, lisas Toomla.

Seotud lood:

Maakondades hoolitsevad eelproovide toimumise eest kokku 19 laulu- ja tantsupeo kuraatorit. Proove viivad läbi tantsupeo üldjuhid ja assistendid ning laulupeo dirigendid.

Noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään“ toimub 30.06 -02.02.2017. Noorte laulupeo peadirigendiks on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastajaks on Margus Toomla.

Loe veel

XII noorte laulu- ja tantsupeol „Mina jään“ osaleja on vabas Eestis sündinud põlvkond, kelle jaoks maailm on lahti, kuid kelle juured jäävad ikka hoidma sidet selle maaga. Need on noored, kelle väärtushinnangud ja teod alles hakkavad kujundama Eesti riigi ja rahva teed.
Laulupidu tõstab esile uue põlvkonna heliloojate loomingu ning kogemustega dirigentide kõrval saavad oma esimese laulupeo kogemuse ka mitmed noored dirigendid.
Tantsupidu tugineb muistendile Koidust ja Hämarikust, See on lugu igikestvate väärtuste põlvest-põlve edasikandmisest ja vastutusest selle hoidmisel.
Sümboolne tõotus “Mina jään” on justkui allkiri, mis seob meid me juurtega, ükskõik kuhu elutee meid maailmas ka viib. See on vaimne ja väärtuspõhine side Eestiga, mis sügaval südamesopis meid ikka siia tagasi kisub.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare