Sul on maailmale midagi öelda? Tahad, et teised näeksid su lugusid, pilte või videoid? Saada kõik aadressile noortehaal@delfi.ee või saada läbi veebi!
Toimetaja vaatab saadetud materjalid läbi ja silmapaistvamad ilmuvad Noorte hääles.

Revolutsioon hariduses: Soome on esimene riik maailmas, mis loobub õppeainetest

 (191)

Revolutsioon hariduses: Soome on esimene riik maailmas, mis loobub õppeainetest
Foto: Rauno Volmar

Soome haridussüsteemi peetakse üheks maailma parimaks ning 2020. aastaks on soomlastel plaanis haridusvallas suured muudatused läbi viia.

Soomlased plaanivad õppeained õppekavadest eemaldada. Tulevikus ei ole enam aineid nagu füüsika, matemaatika, kirjandus, ajalugu ja geograafia. Tavaliste õppeainete asemele tulevad erinevatest õppeainetest kombineeritud tunnid, kus õpitakse sündmuseid ja erinevaid nähtuseid. Näiteks kasutatakse II maailmasõja õppimisel ajalugu, matemaatikat ja geograafiat.

Helsingi haridusosakonna juht Marjo Kyllonen selgitab muutuseid nii, et tänapäeval õpetatakse paljudes koolides veel samamoodi nagu 20. sajandi alguses. Kuna vajadused on tänapäeval muutunud, on vaja midagi, mis sobituks 21. sajandisse.

Seda süsteemi tutvustatakse esmalt õpilastele alates 16 eluaastast. Tänu muudatustele saavad õpilased ise otsustada, mida nad õpivad, mis neid enim huvitab ja mida neil tulevikus vaja läheb. See kaotab ära tänapäeval õpilaste seas levinud küsimuse "kus mul seda vaja peaks minema?".

Muutub ka õpetajate ja õpilaste vaheline suhtlus. Õpilased ei istu enam koolilaua taga ja ei oota, millal õpetaja neid tahvli ette ülesandeid lahendama kutsub, vaid töötama hakatakse gruppides.

Soome haridusnägemus keskendub tiimitööle. Juba 70% Helsingi õpetajatest on hakanud uueks süsteemiks valmistuma ning saavad selle eest palgalisa.

Seotud lood:

Muudatused peaksid rakenduma 2020. aastaks.

Allikas: BrightSide

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare