Õppima asujatel tuleb kindlasti läbi mõelda, kust leiad raha:

õppevahenditeks;
eluasemekuludeks, kui sa ei ela vanemate juures;
transpordikuludeks;
söömiseks-joomiseks;
telefoni- ja internetiarveteks;
riieteks, jalanõudeks;
meelelahutuseks;
õppemaksuks, kui õpid tasulises õppes.

Riik pakub kutseõppuritele mitmeid toetusi:

1) põhitoetust (60 eurot kuus) makstakse heade õppetulemuste eest ja seda saab taotleda alates teisest semestrist. Põhitoetust saab taotleda kaks korda aastas – septembris ja veebruaris ning toetusi makstakse ainult õppeaasta jooksul, seega suvel toetust ei maksta. Toetusi ei saa küsida, kui oled õppe- või akadeemilisel puhkusel;
2) eritoetust makstakse majanduslikult raskes olukorras olevatele õpilastele. Eritoetust saab taotleda alates õpingute esimesest päevast;
3) sõidukulude hüvitamist saavad taotleda õpilased, kes on asunud õppima kodust kaugemal asuvas ametikoolis. Ühiselamus või üürikorteris elavatele õpilastele kompenseeritakse kaks korda kuus sõitmine kooli ja kodu vahel. Lisaks kompenseeritakse riiklikeks pühadeks või koolivaheajal koju ja tagasi sõitmise kulud. Iga päev kooli sõitvatele õpilastele kompenseeritakse sõidu maksumus arvestusega üks edasi-tagasi sõit päevas kuni 40 kilomeetrit;
4) tasuta või väga soodsa hinnaga koolilõunat pakutakse kuni 20-aastastele õpilastele, kellel pole keskharidust. Pärast 20-aastaseks saamist nähakse toetus ette jooksva õppeaasta lõpuni.

Toetuste maksmisega tegeleb ametikool ja sealt saab ka täpsemat informatsiooni toetuse taotlemise reeglite kohta.

Kui riigi ja vanemate toest jääb väheks, saavad ametikoolis õppivad keskharidusega õpilased võtta pangast õppelaenu. Laenu taotlemisel peab keegi sinu laenu käendama või võid tagatisena kasutada ka Eestis asuvat kinnisvara.

Õppelaenu maksimumsumma võib olla aastati erinev, selle paneb valitsus paika iga aasta 1. juuliks. Laenu saab võtta terve õppeaasta jooksul. Õppelaen ei ole aga tasuta raha, vaid võetud summa tuleb lõpuks pangale koos intressiga tagasi maksta. Õppelaenu intress on fikseeritud (5%). Õppelaenu tagastamiseks on sul aega kaks korda nii palju, kui kestis sinu õppe nominaalaeg. See tähendab, et kui õppekava järgi oli sinu õppeaeg üks aasta, on sul tööle minnes laenu tagasi maksmiseks aega kaks aastat, lisaks saad võtta aasta maksepuhkust. Sel ajal pead pangale maksma ainult intresse.

Õppelaenu tagasimaksmise tähtaeg pikeneb ja intressi tasumise kohustust ei ole ajateenistuses olemise ajal, ning juhul kui laenusaaja kasvatab alla 3-aastast last. Rohkem infot õppelaenu kohta saad Haridus- ja Teadusministeeriumi kodulehelt või otse laenu andvatest pankadest.

Infot kutseõppe võimaluste kohta leiad Noorelt Meistrilt, mis toimub 6.-7. märtsil Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses. Mõõtu võtavad pea 350 kutseõppurit 25 erialal, avatud on töötoad ametite proovimiseks, õppimisvõimalusi tutvustavad 31 kutsekooli üle Eesti. Sissepääs on kõigile huvilistele tasuta! Uuri lähemalt www.noormeister.ee ja liitu üritusega Facebookis.